İNSAN OLMAK

Bugün insan olmak yegane zeki varlık olmak ise, gözden kaçırdığımız bazı şeyler var demektir. İnsan, bilimsel anlamda diğerlerinden pek de farklı olmayan, ancak insanlarca “zeki” addedilen canlıdır. Düşünmek yalnızca bize kısmetmiş gibi davranıyoruz, hatta trilyonlarca dolar harcayarak dış uzayda zeki canlılar(aslında insana benzer varlıklar) arıyoruz. Ne yazık ki uzay araştırmaları da, insanlık da büyük bir kerizliğin baş rollerindeler. İnsan diğer canlılardan zeki olmadığı gibi, uzayda zeka aramak da kendimizi dışarıda görmeyi istemekten başka bir şey değil. İnsan olmak zeka, fiziksel varlık, soyluluk vb. şeylerden kaynaklanmaz. İnsan olmak tek belirgin farkımız olan “iletişim”den gelir. İnsan olmak birbirine bağlanmaktır. İnsan adını verdiğimiz canlılar birbirini anlamak ve iletişim kurmakta uzmanlaşmıştır. İnsan, öncelikle iletişim kuran canlıdır. Bir fark aranıyorsa, bu birbirimizi daha çok anlamak ve daha çok dayanışmakta görülebilir. Her ne kadar teknolojik gelişmeler insanın emeğine ve kendine yabancılaşmayı getirmiş olsa da, art zamanlı çalışmalar ve felsefe sayesinde insanın özündeki anlayışı sorgulayabiliyoruz. İnsan neden tek olsun ki? Bir kişi diğerlerinden daha üstün, yaşamaya daha layık olabilir mi? İnsan olmanın en yaygın tanımı bu soru ile garip bir hal alıyor. Bazı insanların, yönetici, üst bir konumu var. Ancak bunun da birlikten geldiğini ve yalnızca iş bölümünün bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. İnsan olmak hayatın bu tarafını idame ettirmektir. Diğer parçalardan yüksek bir konumu değil, ancak bir yönetici gibi idari vasıfları söz konusu olabilir. Yönetici, iyi bildiği ve bilgileri bir araya getirebildiği için insan gibi bir konuma sahiptir. Diğerlerini yönlendirir ancak bu grubun iyiliği içindir. Bu yüzden diğer üyeler ona uymaya hazırdır. Bugün yöneticinin geldiği yeri unutması, yani insanın dayanışma temelini görmezden gelmesi söz konusudur. İnsan olmak birbirini anlamak ve ötekini dikkate almak iken, kendi oluşturduğumuz düzende bunu silikleştirmiş bulunuyoruz. İnsan olmak biz olmaktır. İnsan olmak anlamaya çalışmaktır. Birbirimize destek olduğumuz için insan niteliklerine sahibiz. Zekaya ve kültüre dair ne varsa bizden öncekilerin bize aktarımlarıdır. Birey toplumun bir ürünüdür. İnsanlık dediğimiz, büyük doğa sistemindeki bir alt sistemdir.SELAM VE DUA İLE..
Bu makale 2017-07-09 12:09:49 eklenmiş ve 150 kez görüntülenmiştir.
Mustafa Çiçekli

Bugün insan olmak yegane zeki varlık olmak ise, gözden kaçırdığımız bazı şeyler var demektir.

İnsan, bilimsel anlamda diğerlerinden pek de farklı olmayan, ancak insanlarca “zeki” addedilen canlıdır. Düşünmek yalnızca bize kısmetmiş gibi davranıyoruz, hatta trilyonlarca dolar harcayarak dış uzayda zeki canlılar(aslında insana benzer varlıklar) arıyoruz. Ne yazık ki uzay araştırmaları da, insanlık da büyük bir kerizliğin baş rollerindeler. İnsan diğer canlılardan zeki olmadığı gibi, uzayda zeka aramak da kendimizi dışarıda görmeyi istemekten başka bir şey değil.

 

İnsan olmak zeka, fiziksel varlık, soyluluk vb. şeylerden kaynaklanmaz. İnsan olmak tek belirgin farkımız olan “iletişim”den gelir. İnsan olmak birbirine bağlanmaktır. İnsan adını verdiğimiz canlılar birbirini anlamak ve iletişim kurmakta uzmanlaşmıştır. İnsan, öncelikle iletişim kuran canlıdır. Bir fark aranıyorsa, bu birbirimizi daha çok anlamak ve daha çok dayanışmakta görülebilir. Her ne kadar teknolojik gelişmeler insanın emeğine ve kendine yabancılaşmayı getirmiş olsa da, art zamanlı çalışmalar ve felsefe sayesinde insanın özündeki anlayışı sorgulayabiliyoruz. İnsan neden tek olsun ki? Bir kişi diğerlerinden daha üstün, yaşamaya daha layık olabilir mi? İnsan olmanın en yaygın tanımı bu soru ile garip bir hal alıyor. Bazı insanların, yönetici, üst bir konumu var. Ancak bunun da birlikten geldiğini ve yalnızca iş bölümünün bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. İnsan olmak hayatın bu tarafını idame ettirmektir. Diğer parçalardan yüksek bir konumu değil, ancak bir yönetici gibi idari vasıfları söz konusu olabilir. Yönetici, iyi bildiği ve bilgileri bir araya getirebildiği için insan gibi bir konuma sahiptir. Diğerlerini yönlendirir ancak bu grubun iyiliği içindir. Bu yüzden diğer üyeler ona uymaya hazırdır. Bugün yöneticinin geldiği yeri unutması, yani insanın dayanışma temelini görmezden gelmesi söz konusudur. İnsan olmak birbirini anlamak ve ötekini dikkate almak iken, kendi oluşturduğumuz düzende bunu silikleştirmiş bulunuyoruz.

İnsan olmak biz olmaktır. İnsan olmak anlamaya çalışmaktır. Birbirimize destek olduğumuz için insan niteliklerine sahibiz. Zekaya ve kültüre dair ne varsa bizden öncekilerin bize aktarımlarıdır. Birey toplumun bir ürünüdür. İnsanlık dediğimiz, büyük doğa sistemindeki bir alt sistemdir.SELAM VE DUA İLE..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYINIZ KIM
ÖMER SAĞIR
İDRİS ŞIHANLIOGLU
MEHMET GÜNAK
EKREM KAYA
MEHMET YILDIRIM
SALİH EKİNCİ
İLYAS ÖZARMUT
RAĞIP YAZMACI
SEDAT GÖREN
LOKMAN BEYAZ
İSA KUŞ
MEHMET BAKİ KURT
MÜNİR KANAR
SELÇUK BEYAZ
MEHMET SANA
RIFAT YENİCE
MUSTAFA ŞEN
© Copyright 2019 VİRANŞEHİR GUNCEL,Viransehir,viransehir haber,vira. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
HABERSAL.NET İHA ABONESİDİR.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi

Viransehirguncel
Haber Sitenizi Kurun İletisim : ToprakMedia.CoM By Desing ALpeR